

Välj om du vill gå utbildningen under dagtid eller kvällstid! Under dagtid så ses vi mellan kl.10:00-16:00 utvalda datum med paus för en timmes lunch. Vill du gå utbildningen kvällstid så får du inspelat material som du kollar på i egen takt (materialet är då tillgängligt under en specifik period.) Mejla oss för mer info!
Vecka 1 – Samtal och coaching, tanke- och känslohantering, självkännedom och självreflektion
Vecka 2 – Förändringsprocessen, skapandemodellen, perspektivterapi, energiförståelse
Vecka 3 – Inre och yttre kommunikation, relationsarbete, entreprenörskap
Läs mer detaljerat om innehållet längre ner på sidan.
29 -31 januari 2024
5-6 februari 2024
4-8 mars 2024
18-22 mars 2024
Kanske arbetar du redan med samtal eller människor på något sätt? Som socionom, lärare, terapeut eller liknande? Då passar den här utbildningen som kompetensutveckling eller vidareutbildning.
Kanske är du intresserad av att börja använda din känslighet för att bidra till andra? Då passar också den här utbildningen för dig, som ett fantastiskt sätt att komma igång! Du behöver alltså inte ha tidigare erfarenhet för att gå utbildningen.
Som högkänslig har du fått en speciell gåva som gör att du känner av hur andra människor mår. Att vara HSP-coach innebär att du använder dina subtila förmågor som högkänslig (intuition, medvetenhet, empati och klarsynthet) i kombination med kunskap, insikter, konkreta verktyg och metoder från den här utbildningen, för att vägleda andra.
Det innebär alltså att du efter din utbildning kan ha samtal med alla som söker någon form av förändring, riktning eller vägledning, både andra som också är högkänsliga och de som inte är det.
Om du önskar och i mån av plats, så kan du komplettera den här utbildningen och lägga till HSP-Terapeutkompetens genom att gå en fördjupningsutbildning april-juni 2024 på Österlen. Läs mer om HSP-Terapeututbildningen här. Vid frågor kontakta Ina: 0736 841797 eller Eleonore: 0721 664880.
Den här utbildningen syftar till att ge dig de erfarenheter, kunskaper och färdigheter som krävs som HSP-coach. Med din egen högkänslighet, utbildning och nyfikenhet som grund och med tanke- och känslohantering, förändringsprocesser och perspektivterapi som inriktning.
Vi ses via Zoom varje kursdag mellan 10:00 och 16:00 (inkluderat 60 minuters paus för lunch).
Undervisningen är lärarledd med föreläsningar som varvas med att ni som deltagare praktiserar coachning med varandra kring specifika ämnen som vi utforskar för dagen. Varje undervisningstillfälle ges också möjlighet att ställa frågor för ytterligare fördjupning och klarhet.
Du kommer även att få ett omfattande kurskompendie med kurslitteratur, via mail från oss samt hemuppgifter att fördjupa dig i mellan kursveckorna. Om du inte har möjlighet att delta live alla dagar, så spelar vi in sessionerna så att du kan ta del av dom i efterhand.
Ina Elverljung är en av grundarna till Högkänslighet Sverige och känd från Högkänslighetspodden. Hon utbildar HSP-terapeuter och coacher, skriver böcker, är terapeut, yogalärare och entreprenör med fokus på den högkänsliga människan som en gåva till den här världen. Sedan 2011 har hon utbildat och väglett högkänsliga på heltid. Hennes undervisning och vägledning brukar beskrivas som intuitiv, träffsäker, tillåtande och konkret. Läs mer om Ina här.
Eleonore Hedin är själv högkänslig och specialiserad inom tanke- och känslohantering, energimedvetenhet och förändringsprocesser.
Dagtid: 39 000 SEK inkl. moms (29 250 SEK exkl. moms)
Kvällstid: 29 000 SEK ink. moms (23 200 SEK exkl. moms)
Det finns möjlighet att dela upp betalningen om du så önskar!
Många arbetsplatser betalar utbildningar som den här för sina anställda. Kanske kan du tillgodoräkna dig denna utbildning som kompetensutveckling? Kontakta gärna oss så kan vi berätta mer om denna möjlighet.
Om du önskar och i mån av plats, så kan du komplettera den här utbildningen och lägga till HSP-Terapeutkompetens genom att gå en fördjupningsutbildning april-juni 2024 på Österlen. Läs mer om HSP-Terapeututbildningen här. Kontakta Ina om du har frågor: 0736 841797.
Ring Ina, 0736-84 17 97 eller Eleonore, 0721-66 48 80 eller mejla dina frågor till info@hogkanslighet.se.